Sıkça Sorulan Sorular

SIKÇA SORULAN SORULAR

GENEL BİLGİLER


Ders açılma süreci kısaca şu şekildedir:

 1. Öğrenciler kayıt yenileme haftasında dersleri seçerler.
 2. Ders seçimlerine ilişkin danışman onayları alınır ve ilgili birimler tarafından gerekli işlemler tamamlanır.
 3. Dersler ve gerekli bilgiler Bilgi İşlem Dairesi tarafından onlineDEU yada onlineTIP sistemine aktarılır.
 4. Dersin eğitmeni tarafından onlineDEU’da ders aktif hale getirildikten sonra dersi alan öğrencilerin erişimine açılır.


https://online.deu.edu.tr adresinden DEBİS kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

Tıp Fakültesi öğrencileri https://onlinetip.deu.edu.tr adresinden DEBİS kullanıcı adınız ve şifreleriyle giriş yapabilirler.


Tüm mobil cihazlardan, tarayıcı üzerinden online.deu.edu.tr ye giriş yapıp derslerinizi takip edebilirsiniz . Canlı Derslere katılabilirsiniz.


Bilgisayarınıza herhangi bir ekstra yazılım yüklemenize gerek yoktur. Web tarayıcıları (chrome, safari, firefox, edge vb.) üzerinden tüm platformlarda çalışabilmektedir.


Bu hatayı çözmek için öncelikle kullandığınızı tarayıcının (Google Chrome,Mozilla Firefox ,Safari, Microsoft Edge vb.) geçmişini temizleyip tekrardan onlineDEU’ya giriş yapmayı deneyiniz. Tarayıcınızın ayarlar kısmından ‘Geçmiş’ ayarını seçiniz. ‘Tarayıcı geçmişini sil’ (Clear browsing data) seçeneğini seçerek, tarayıcı geçmişini temizleyebilirsiniz.


onlineDEU için Bilgi Güncelleme adresinden güncelleme yaparak onlineDEU’da isim bilgilerinizi düzeltebilirsiniz.


ÖĞRENCİLER İÇİN


Aşağıda belirtilen şekilde giriş yapabilirsiniz.

 • Kullanıcı Adı: öğrencinumarası@ogr.deu.edu.tr
 • Şifre: DEBİS Şifresi

 • onlineDEU’da dersleriniz öğrencinumarası@ogr.deu.edu.tr şeklinde giriş yapmanız halinde erişilebilir olmaktadır.

  Ad-Soyadlı bir DEÜ epostanız varsa, https://debishs.deu.edu.tr/DeuzemEslestir.aspx adresinden eşleştirme işlemi yapmanız gerekmektedir.

  Eşleştirme işlemi yapsanız bile derslerinizi onlineDEU’da görebilmek için her zaman öğrencinumarası@ogr.deu.edu.tr giriş yapmanız gerekmektedir.


  12 Adımda onlineDEU Kılavuzunu inceleyerek onlineDEU giriş işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

  onlineDEU Bilgilendirme Videosunu izleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz

  Ayrınıtlı bilgi için DEUZEM Destek sayfasını ziyaret ediniz.


  Öncelikle eksik olan derslerinizin DEBİS’te yer alan DERS PROGRAMIM sayfasında olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer Ders programınızda da görünmüyorsa, öncelikle biriminizin Öğrenci İşleri Ofisiyle iletişime geçiniz.

  Eğer DERS PROGRAMIM sayfasında görünüyorsa, bilgilerinizii problem yaşadığınız ders bilgisini ve DEBİS’teki ders programınızı deuzem@deu.edu.tr eposta adresine iletebilirsiniz.


  Canlı derse katılırken Mikrofonla katılımı seçiniz. Derse girdikten sonra mikrofonunuzu kapatınız. Böylelikle dersteki eğitmenin sesini duyabileceksiniz.


  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından “Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi’ne uyumluluk çalışmaları kapsamında Uzaktan Eğitim sisteminde (onlineDEU) yapılan toplantılarda moderatör gelmeden önce kullanıcıların görüntülü, sesli ve yazılı biçimlerde toplantıya katılımlarının engellenmesi gerektiği” bildirildi. Dolayısıyla onlineDEU içerisinde yer alan Canlı Ders aracındaki İzleyici izinleri, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından yeniden düzenlendi. Bu kapsamda dersin moderatörü olan öğretim üyeleri tarafından izinler düzenlenmektedir. Ders sırasında veya sonrasında dersin öğretim üyesine hatırlatabilirsiniz.


  Uzmanlık ve seminer dersleriniz, onlineDEU’da dersin öğretim elemanı tarafından aktif hale getirilmektedir. Dersleri takip etmek için, öğretim elemanınızla görüşebilirsiniz.


  EĞİTMENLER İÇİN


  Aşağıda belirtilen şekilde giriş yapabilirsiniz.

 • Kullanıcı Adı: isim.soyad@deu.edu.tr
 • Şifre: DEBİS Şifresi

 • Dönemin ilk haftasından itibaren dersler, aşağıdaki videoda anlatıldığı onlineDEU’da dersin öğretim üyesi tarafından aktif hale gelmektedir.

  onlineDEU’da Ders Oluşturma

  Derslerinizi açarken kullanacağınız araçları kendiniz belirleyebilirsiniz. Araçları iki ayrı gruba ayırarak tanıtmak isteriz. Zorunlu olanlar; bir dersin etkin yürütülmesi için olmazsa olmaz araçlardır. İsteğe bağlı olanlar ise dersinizin yapısına göre sizlerinde ilave edebileceğiniz araçlardır.

  Zorunlu Olarak Açılan Ders Araçları
 • Ders İzlencesi: Dersin genel bilgisini ve gereksinimlerini iletilir. DEÜ Bilgi Paketindeki bilgiler aktarılabilir.
 • Ders (Haftalık) İçerikleri: Haftalık ya da modüller şekilde ders içeriklerinin (video, yazılı metin, makale, sunum dosyaları, önem linkler vb.) düzenlenip sunulur.
 • Kaynaklar: Ders ait tüm dokümanların listelenir.
 • Meetings(Canlı Ders): BigBlueButton konferans aracıyla eşzamanlı derslerin yapılabilir.
 • Takvim: Dersle ilgili son teslim tarihleri, olaylar, v.s iletimi ve görüntülenir.
 • Duyurular: Ders hakkında genel bilgilendirmeler için kullanılır.
 • Kısa Sınav ve Testler: Sınav, anket ve testlerle öğrencinin değerlendirmesinin yapılır.
 • Ödevler: Ödevleri çevrimiçi iletmek, göndermek ve değerlendirmek için kullanılır.
 • Mesajlar: Dersin içindeki kullanıcıların arasındaki gönderilen ve gelen mesajları görüntülemek için kullanılır.
 • Sohbet: Anlık konuşmaların yapıldığı mesajlaşma aracıdır.
 • Ders İstatistikleri: Dersle ilgili kullanıcı, etkinlik, sayfa ve kaynak bazında raporlama ve yoklama yapılabilir.
 • Ders Bilgisi: Katılımcıları ve ders bilgilerini görüntülenir.

 • İsteğe Bağlı Olarak Açılan Ders Araçları
 • Anketler: Herkese açık anketler ya da oylamalar için
 • Arama: Dersiniz içerisindeki İçerikleri aramak için
 • Drop Box: Eğitmen ve öğrenci arasında özel dosya paylaşımı sağlar.
 • Eposta: Dersinizdeki katılımcılara e-posta gönderimi sağlar.
 • Eposta Arşivi: Dersinize gönderilen epostaları arşivlemek için kullanılır.
 • Etkinlik Katılımı: Toplantı ve diğer etkinliklere çevrimiçi kayıdı etkinleştirilebilir.
 • Forum: Belirli bir derse ait forumlar ve konular düzenlenir ve görüntülenir.
 • Harici Araç: IMS Öğrenme Araçlarının dersin içerisinde kullanılabilirliğini sağlamak için .
 • İletişim Formu: Ders içeriği ve işlevselliği ile ilgili geri bildirim yapmak için (Sistem Yöneticileri tarafından etkinleştirildiği takdirde kullanılabilir)
 • Not Defteri: Sakai içerisinde notlandırılan tüm öğelerin dersin karnesi gibi bir sayfada toplandığı araçtır.
 • Ortak Alan: Ders katılımcıların paylaşım yapması için (sosyal ağlarda olduğu gibi)
 • Podcast: Kişisel podcast ve podcast kaynak bilgilerini yönetilir.
 • Rubrik: Dersteki değerlendirme yöntemlerindeki puanlama kriterlerinin düzenlenebildiği araçtırç. Daha sonra Ödevlerde bu rubrik kriterleriyle ödevler notlandırılabilir.
 • Sınıf Listesi: Derse kayıtlı öğrenci listesini görüntüler.
 • Web İçeriği: Harici bir web sitesini dersin içerisinden direkt bağlantı yapmak için kullanılır.

 • Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından “Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi’ne uyumluluk çalışmaları kapsamında Uzaktan Eğitim sisteminde (onlineDEU) yapılan toplantılarda moderatör gelmeden önce kullanıcıların görüntülü, sesli ve yazılı biçimlerde toplantıya katılımlarının engellenmesi gerektiği” bildirildi. Dolayısıyla onlineDEU içerisinde yer alan Canlı Ders aracındaki İzleyici izinleri, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından yeniden düzenlendi. Bu kapsamda dersin moderatörü olan hocalarımızın izinleri açmak için yapmaları gereken işlemler ekteki kılavuzda belirtilmiştir

  Canlı Ders İzleyici/Katılımcı İzinlerini Düzenleme Kılavuzu

  Canlı Ders içerisinde belirli bir uygulamayı, Chrome web tarayıcısının bir sekmesini veya ekranınızın tamamını paylaşabilirsiniz. Ayrıntıları, Eğitmen için Canlı Ders Oluşturma videosu içerisinde bulabilirsiniz.

  Video veya ekran paylaşma videosunu izlemek için tıklayınız.

  Dersteki moderatör tarafından öğrenciye sunum yapma yetkisi verildiği takdirde, öğrencilernde canlı ders ortamında sunumlarını paylaşabilirler.


  Ödevleri yayınlarken düzenleme kısmında Erişimin Tüm Ders/Site Katılımcıları olarak ayarlandığına emin olunuz.


  Ödevler aracı içerisinde yer alan İZİNLER menüsünde “İzinleri Ayarlanan” sekmesinde SİTE başlığı seçiliyken Student (Öğrenci) ayarlarında sadece ÖDEV GÖNDER ve ÖDEV OKU’nun aktif olması gerekmektedir.


  Ödeve sadece belirli bir grubun erişmesini istiyorsanız, DERS BİLGİSİ aracı içerisindeki GRUP İŞLEMLERİ menüsünde bir grup oluşturmanız gerekir. Daha sonra ÖDEV ayarları yaparken Erişim kısmında oluşturduğunuz bu grubu seçmeniz gerekmektedir.

  Grup Oluşturma videosunu izlemek için tıklayınız.

  Ödevinizi notlandırma işlemi bittikten sonra sayfanın üstünde yer alan Notları Yayınla sekmesiyle öğrencilerin hem ödev notlarnı hemde varsa eğitmen yorumlarını görmesini sağlarsınız.


  Ders içeriklerine ekleyeceğiniz tek bir dosyanın boyutu en fazla 500 mb olması gerekir. Kaynaklarda halihazırda toplamda 5 GB alanınız vardır. Kota problemi yaşayan öğretim elemanları destekdeuzem@deu.edu.tr adresinden iletişime geçebilirler.


  Kaynaklar aracına yükleyeceğiniz her bir dosyanın üst sınırı 500 MB’dır. Eğer bundan daha büyük dosyalara sahipseniz, video küçültme programlarıyla MB’nı küçültüp tekrardan yüklemeyi deneyiniz. Kaynaklar aracının toplam boyutu da 10 GB’tır.


  Dersin içinde yüklenen kaynaklar, bazen dosya isimlerinden kaynaklı olarak hata verebilmektedir. Bazen eğitmen dosya yüklemesinde problem oluşmasa da öğrenci kaynağa ulaşmak istediğinde dosyaya erişemiyor olabilir. Böyle bir durum için dosya adını sade bir şekilde yazarak (Türkçe karakter ve boşluk kullanmadan) tekrardan yükleyebilirsiniz.  Font Boyutunu Değiştir
  Kontrast