SIKÇA SORULAN SORULAR

Öğrenciler için Başvuru ve Kayıt Süreci

http://deuzem.deu.edu.tr adresinin AnaSayfasında DEÜ'deki mevcut uzaktan eğitim programlarının bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Uzaktan Eğitim Programlarına ulaşmak için tıklayınız.

Başvurmak istediğiniz programın bağlı olduğu Fakülte/Yüksekokulu/Enstitü Öğrenci İşleriyle görüşün yada web sayfalarını ziyaret edin.

 • Önlisans programları için Yüksekokul Öğrenci İşleriyle,
 • Lisans Tamamlama programları için Fakülteniz Öğrenci İşleriyle,
 • Yüksek Lisans programları için Sosyal Bilimler Enstitüsüyle görüşmeniz gerekmektedir.
 • Başvurunuzun kabul edildiği programa ait kayıt işlemlerinizi de yine bağlı olduğu Fakülte/Yüksekokulu/Enstitü Öğrenci İşlerinde gerçekleştirebilirsiniz.


 • Önlisans programları için ÖSYM sonuçlarının belirlenmesinden sonra programınızın bağlı olduğu Fakülte/Yüksekokul biriminin ilan ettiği tarihte başvurular alınmaktadır.
 • Lisans Tamamlama programları için Dikey Geçiş Sınavı(DGS) sınav sonuçları açıklandıktan sonra Fakültenizin ilan eittiği tarihte Öğrenci İşlerine,
 • Yüksek Lisans programları için başvurular, eğitimin başlayacağı eylül ayındaki öneceki yaz döneminde başvurular alınmaktadır.
 • Ayrıntılı bilgi için başvurmak istediğiniz programın bağlı olduğu Fakülte/Yüksekokulu/Enstitü Öğrenci İşleriyle görüşün yada web sayfalarını ziyaret edin.

  Başvurunuzun kabul edildiği programa ait kayıt işlemlerinizi de yine programınızın bağlı olduğu Fakülte/Yüksekokul/Enstitü Öğrenci İşlerinde gerçekleştirebilirsiniz.


  Bölümünüzden Merkezimize öğrenci listeleri ulaştığında, derslere atama işlemleri başlamaktadır. Ancak bu işlemler gecikebilmektedir. Bunun nedenleri;

 • Yeni kayıtlananlar öğrencilerin kayıt işlemlerinin tamamlanamamasından dolayı birimler tarafından listelerin sonlandırılamaması,
 • Dikey Geçiş Sınavı(DGS) ile gelecek öğrencilerin tercihlerinin belirlenme sürecinin uzaması,
 • Fakülte/yüksekokul/Enstitü birimlerindeki yoğunluk nedeniyle listeleri oluşturmakta gecikmeler vb. olabilir.
 • Birimler tarafından öğrenci listelerinin tarafımıza iletilmesinin ardından, tüm öğrencilerimizin DE-ÖYS'de ders atamaları gerçekleştirilmektedir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra tüm öğrencilermize e-posta veya sms yoluyla bilgilendirme mesajı gönderilmektedir. Kayıtlar sırasında belirttiğiniz telefon ve e-posta bilgilerinizi doğru ve güncel olmasına dikkat ediniz.


  Sisteme Giriş

  Dönem başında kayıt işlemleriniz tamamlandıktan sonra http://oys.deu.edu.tr adresine DEBİS bilgilerinizle giriş yapabilirsiniz<

  Kullanıcı adı kısmına öğrencinumarası@ogr.deu.edu.tr, Şifre kısmına ise DEBİS şifresinin girerek giriş yapabilirsiniz.

  DE-ÖYS Giriş

  DEBİS üzerinden girdiğiniz şifreler 8 karakterden uzun ise, DE-OYS'ye girişte problem yaşabilirsiniz. Problem yaşamamak için DEBİS üzerinden şifrenizi 8 karakter olacak şekilde düzeltmeniz gerekmektedir.

  (UYARI:Şifrenizde İ, ı, ğ, ş, ç, ö ve boşluk karakterlerini kullanmayınız.)

  DEBİS üzerinden Şifre Güncelleme

  Herhangi bir derse atanmasanız bile sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme girdiğinizde, almanız gereken derslere ait kodların bir veya birkaçını göremiyorsanız, info@deuzem.deu.edu.tr adresine mesaj atarak durumunuzu, bilgilerinizi ve bölümünüzü içeren bir eposta atınız. Bu şekilde de çözüm bulamadıysanız lütfen, bağlı olduğunuz Fakülte/Yüksekokul/Enstitü Öğrenci İşleri birimiyle görüşünüz.


  Ders İşleyişi ve İçerikler

  Ders videolarını daha sağlıklı bir şekilde izleyebilmek için Mozilla Firefox tarayıcısını kullanmanızı tavsiye ederiz.


  Ders İçerikleri, Dersin öğretim üyesi tarafında yüklenmektedir. Dolayısıyla eksik içeriklerin yüklenmesi için öğretim üyesiyle iletişime geçmeniz gerekmektedir.


  Dersinizin içindeki Mesajlar ve Sohbet Odası araçlarını kullanarak Dersin öğretim üyesine mesaj atabilirsiniz. Yada Dersin sayfasında öğretim üyesi tarafından belirtilmiş diğer iletişim kanalları (telefon, eposta vb.) üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Mesajlar ve Sohbet Odası Araçları

  DEBİS (www.debis.deu.edu.tr) üzerinden ders programlarınızı görebilirsiniz. Göremiyorsanız programınızın bağlı olduğu Fakülte/Yüksekokulu/Enstitü web sayfalarını ziyaret edin yada Öğrenci İşleri birimiyle görüşünüz.

  DEBİS üzerinden Ders Programım

  DEBİS (www.debis.deu.edu.tr) adresinden kullanıcı bilgilerinizle giriş yaparak epostanızı güncelleyebilirsiniz.

  DEBİS üzerinden Eposta Güncelleme

  Mobil cihazlar üzerinden DE-ÖYS'ye giriş yapabilirsiniz. Ders videolarını izlemek için DE-ÖYS sayfasını cihazınız üzerinden Web görünümünde açmanız gerekmektedir. İsterseniz Sınavlarınıza Mobil cihazlar üzerinden girebilirsiniz. Ancak Internet bağlantısı sağlıklı bir şekilde çalışan bir masaüstü bilgisayardan girmenizi tavsiye ederiz.


  Canlı Dersler

  Dersinizin içindeki Sanal Sınıf aracı üzerinden giriş yapabilirsiniz. Sanal Sınıf aracı içerisinde toplantı ismine tıklayınız. Yeni gelen sayfada Toplantıya Katıl denildikten sonra Canlı Ders ortamına ulaşmış olmaktasınız.

  Sanal Sınıf Aracı

  Sanal sınıfa ilk giriş yaparken, mutlaka "Sesli katılıma izin ver" işaretleyiniz.

  Sanal sınıfa Katılım Sanal sınıfa Katılım

  Yine de çözüm bulamadıysanız Sanal Sınıf uygulamasının sol üst köşesinde yer alan kulaklık ikonunu aktif (yeşil işaretli) olması için ikonun üzerine tıklayınız.

  Sanal sınıfa Katılım

  Sınavlar

  Programınızın/Dersinizin bağlı olduğu Fakülte/Yüksekokulu/Enstitü web sayfalarını ziyaret edin yada Öğrenci İşleri birimiyle görüşünüz.


  Sınav süresi içerisinde sisteme tekrar giriş yaptığınızda, sınava kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Sınava tekrar girebilmeniz için tek bir tarayıcıdan veya bilgisayardan giriş yapmanız gerekmektedir.


  Aynı bilgisayar veya aynı IP adresi üzerinden tek bir kullanıcıyla sınava girmek isterseniz, sayfanızda "Veri Uyuşmazlığı" uyarısı görebilirsiniz. Tekrar giriş yaptığınızda, lütfen bir önceki hesabınızdan çıkış yaptığınıza emin olunuz.


  DEBİS (www.debis.deu.edu.tr) adresinden kullanıcı bilgilerinizle giriş yaparak Not Görme Ekranı menüsünden ders notlarınızı görebilirsiniz.

  Not Görme Ekranı

  Ders notlarınıza itirazlarınızı programınızın bağlı olduğu Fakülte/Yüksekokulu/Enstitü Öğrenci İşlerine yapmanız gerekmektedir.