Bilgisayar Programcılığı

Bilgisayar Programcılığı Programı, 2013 yılından beri İzmir Meslek Yüksekokulu ve DEUZEM işbirliğiyle ile yürütülen bir uzaktan eğitim önlisans programıdır.

Amaç
  • Bilgisayar Programcılığı programının temel amacı, tüm kamu ve özel sektör kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu bilgisayar teknolojisi ürünlerinin işlevsel kullanımı için gerekli olan yöntem ve teknikleri öğretmek ve bu kurumlarda çalışmak isteyen nitelikle bireyleri yetiştirmektir. Bilgisayar Programcılığı, dünyada ve Türkiye’de hızla gelişen ve birçok iş koluna uygulanabilen bir alan olduğu için, bu programla sadece bölgesel değil ulusal çapta ihtiyaç duyulan ara iş gücü yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Dersler Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Meslek Yüksekokulu Öğretim üyeleri ve Öğretim görevlileri tarafından yürütülmekte ve Bilgisayar Programcılığı alanında piyasada aranır özellikte eğitim ve öğretim verilmektedir.
İş Olanakları
  • Programdan mezun olan öğrenciler, 2 yıllık öğrenimleri boyunca aldıkları (Görsel Programlama, Bilgisayar Donanımı, Web Tasarımı Temelleri, Grafik ve Animasyon, İşletim Sistemleri, İnternet Programcılığı, Sunucu İşletim Sistemleri, Veri Tabanı gibi) derslerde teknolojinin çok değişik ortamlarda kullanımıyla ilgili bilgi ve becerilerle donatılırlar. Bilgisayar Programcılığı önlisans programından mezun olan öğrenciler, “Bilgisayar Programcısı” ünvanı alırlar. Program mezunları kendi girişimlerini yapabilecekleri gibi; kamu ve özel sektör kuruluşlarının bilgi işlem, yazılım, donanım, iletişim ağları ya da bakım onarım servislerinde ihtiyaç duyulan bilişim personeli açığını doldurabilirler.

    Mezunlarımız başta bilgisayar yazılım, donanım, bilişim, iletişim ve finans kuruluşları olmak üzere, büyük ve orta ölçekli, bilgisayar birimlerini içlerinde bulunduran işletmeler, Belediye, hastane vb devlet kurumlarının, bilgi teknolojileri ve alt yapısının projelendirilmesinde, kurulumunda, işletilmesinde, teknik servis hizmetlerinde, yazılım ve web tasarım şirketlerinde; tekniker, teknik destek uzmanı, sistem uzmanı, satış uzmanı, yazılım uzmanı ve orta kademe yönetici olarak çalışmaktadırlar. Ayrıca bireysel imkânlarıyla mesleki alanlarında satış, servis, yazılım ve donanım şirketi kurabilirler.

İMYO
1. SINIF
Dersin KoduDersin AdıKrediDers Türü
ATA 1007ATATÜRK İLKELERİ ve İNKILAP TARİHİ I2ORTAK ZORUNLU
UBP 4101PROGRAMLAMA TEMELLERİ3,5ZORUNLU
UBP 4103VERİ TABANI 13,5ZORUNLU
UBP 4105YAZILIM KURULUMU VE YÖNETİMİ1,5ZORUNLU
UBP 4107WEB TASARIMIN TEMELLERİ2,5ZORUNLU
UBP 4109GRAFİK VE ANİMASYON 12,5ZORUNLU
UBP 4111MATEMATİK UYGULAMALAR3ZORUNLU
2. SINIF
Dersin KoduDersin AdıKrediDers Türü
UBP 4201NESNE TABANLI PROGRAMLAMA 13,5ZORUNLU
UBP 4203YAZILIM MİMARİLERİ1,5ZORUNLU
UBP 4205GÖRSEL PROGRAMLAMA 23,5ZORUNLU
UBP 4207MESLEKİ YABANCI DİL 12ZORUNLU
UBP 4209AĞ TEMELLERİ1,5ZORUNLU
UBP 4211UBP 42111,5ZORUNLU
UBP 4215.NET UYGULAMA GELİŞTİRME3SEÇMELİ
UİŞ 4001İŞLETME YÖNETİMİNE GİRİŞ2SEÇMELİ
UME 4000MESLEK ETİĞİ2SEÇMELİ

Ayrıntılı Bilgi Edinmek için İzmir Meslek Yüksekokulu iletişime geçebilirsiniz.

Telefon:
http://imyo.deu.edu.tr/telefon-rehberi.php

BİLGİ EDİNMEK İÇİN:
http://imyo.deu.edu.tr/

DERS PROGRAMI:
http://imyo.deu.edu.tr/tr/bolum-ve-derslere-gore-ders-programi/